نکاتی برای نگارش مقاله پژوهشی

7 نکته مهم برای نگارش مقاله پژوهشی

آماده سازی قبل از شروع به نگارش

چه دانشجویی باشید که از شما خواسته شده است مقاله‌ای با جزئیات نتایج آزمایشگاهی ارائه دهید یا دانشمندی باشید که مقاله‌ای برای یک ژورنال می‌نویسد، توانایی ارائه واضح و دقیق داده‌ها و نتایج علمی برای مخاطب دانشگاهی، حیاتی است. در نظر گرفتن نکات زیر در نگارش یک مقاله علمی-دانشگاهی می تواند منجر به پژوهشی مدون و دقیق جهت اشتراک گذاری داده ها باشد.

متن مقاله باید از فاکتورهایی نظیر شفافیت، گزیده نویسی و عینیت بهره مند باشد.

وضوح و رعایت گزیده نویسی یا اختصار در یک نوشتار آکادمیک، به ویژه متون علمی که غالبا شامل شرح دقیق آزمون ها، روش ها و اندازه گیری ها باشد، حیاتی است. برای جلوگیری از سردرگمی خواننده، مطمئن شوید که متن شما عاری از ابهام و پیچیدگی های غیر ضروری است. برای مثال، از «because» به جای «Due to the fact that» و از «To» به جای «In order to» استفاده کنید.

علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که ایده های شما منسجم و واضح ارائه می شوند. برای مثال، اگر قرار است آزمایشی که پیشتر انجام داده‌اید را شرح دهید، مطمئن شوید مراحل را به ترتیب زمانی ارائه کرده‌اید و هیچ قدمی را از قلم نیندازید. نادیده گرفتن مراحل یا ارائه نامرتب آنها فقط باعث سردرگمی مخاطبان شما می شود.

به همین ترتیب، عینیت یک فاکتور کلیدی است زیرا نوشتار علمی باید بر اساس شواهد باشد. از بیان کلیات، اظهارات اثبات نشده یا هر گزاره دیگری که با حقایق قابل پشتیبانی نیست خودداری کنید. بی طرف و خنثی بمانید و از هر گونه هذل و اغراق اجتناب کنید.

یک ساختار رسمی را برای مقاله یا گزارش خود استفاده کنید.

اکثر مقالات علمی دانشگاهی از ساختار خاصی پیروی می کنند (مانند مقدمه، مواد/روش ها، نتایج، بحث، نتیجه گیری/توصیه ها). مطمئن شوید که اطلاعات شما در این بخش ها سازماندهی شده اند  و فقط اطلاعات مرتبط با هر بخش گنجانده شده است (یعنی روش ها یا تحقیقات نامربوط را شرح ندهید).

همانطور که در حال نوشتن بخش مواد/متدها هستید، از خودتان سبقت نگیرید و شروع به توصیف نتایج خود نکنید. ضمنا، هر جرقه یا فکری که ناگهان به دلیل تاثیرات نتایج به ذهن تان متبادر شد را برای بخش بحث ذخیره کنید. در بخش اصلی خود، می توانید از عناوین فرعی برای سازماندهی بهتر مطالب خود استفاده کنید.

از انگلیسی آکادمیک و رسمی استفاده کنید.

برای اینکه مقاله یا گزارش شما تا حد امکان حرفه ای به نظر برسد، مهم است که از سبک نوشتاری آکادمیک استفاده کنید. به یک عبارت، از انقباضات یا زبان عامیانه اجتناب کنید. دستور زبان، املا و علائم نگارشی را به دقت رعایت کنید. در نهایت، از ساختن جمله های خیلی پیچیده یا خیلی ساده اجتناب کنید.

با این حال، استفاده از سبک نوشتاری آکادمیک به این معنا نیست که برای یافتن یک جایگزین برای هر کلمه، باید اصطلاح‌نامه به دست باشید. به یاد داشته باشید که وضوح و اختصار حتی در نگارش رسمی و آکادمیک نیز مهم است.

اختصارات و اصطلاحات نا آشنا را تعریف کنید.

به یاد داشته باشید که مخاطبان شما ممکن است وسعت اطلاعاتی قابل توجهی در مورد موضوع مورد نظر شما نداشته باشند. هر اختصاری که ممکن است بلافاصله برای مخاطبان شما آشنا نباشد، مانند “SEM”، باید در اولین استفاده با علامت اختصاری داخل پرانتز مشخص شود. در این مثال، به خاطر داشته باشید که اختصار SEM  را با عبارت کامل « scanning electron microscope» بنویسید تا کسانی که ممکن است با آن آشنایی نداشته باشند سر در گم نشوند. در استفاده های بعدی از این عبارت در مقاله، می توانید به سادگی از اختصار “SEM” بدون عبارت کامل استفاده کنید.

جداول و اشکال را بدون زیرنویس یا کپشن رها نکنید.

اگر مقاله شما شامل موارد تکمیلی مانند شکل ها، جداول، نمودارها، تصاویر و غیره است، به یاد داشته باشید که برای هر مورد، یک توضیح مختصر و در عین حال توصیفی ارائه دهید. در متن مقاله، اطلاعات نشان داده شده در شکل یا جدول و ارتباط آن با کار خود را مورد بحث قرار دهید.

نیازی به توصیف کامل هر جدول یا نمودار در متن مقاله نیست، فقط باید مهمترین اطلاعات را به خواننده خود گوشزد کنید. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که اگر چنین موردی را در مقاله قرار دهید، باید در نقطه ای از متن به آن مراجعه کنید. تصاویر یا شکل ها را اضافه نکنید و اهمیت آنها را به مقاله توضیح ندهید.

انسجام متن را حفظ کنید.

اگر از یک اصطلاح خاص در مقاله برای اشاره به یک قطعه تجهیزات، مفهوم و غیره استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که آن عبارت را در سراسر مقاله استفاده کنید تا انسجام حفظ شود و درک متن خود را برای مخاطبین تسهیل کنید. به همین ترتیب، اگر سیستم متریک در واحد اندازه گیری برای توصیف و شرح آزمایش خود استفاده می کنید، در نیمه راه به سیستم واحد اندازه گیری انگلیسی (دستگاه امپراتوری) تغییر ندهید.

متن خود را مرور کنید.

هنگامی که نوشتن مقاله خود را تمام کردید، دوباره آن را مرور کنید تا مطمئن شوید که هیچ اطلاعات حیاتی را حذف نکرده اید یا داده های نادرستی ارائه نکرده باشید. به همین ترتیب، علائم سجاوندی، اشتباهات املایی، دستوری، نقطه گذاری و ساختمان جملات را بررسی کنید و مطمئن شوید که متن واضح و شفاف است. خواندن مقاله خود با صدای بلند می تواند به این امر کمک کند و البته ناگفته نماند که می توانید از شخص دیگری کمک بخواهید تا مقاله ی شما را مرور کند.

در انتها، با رجوع به باقی نوشتارها در این وب سایت، می توانید نکات مهم و غیر کلیشه ای دیگر را دریابید و مهارت نویسندگی خود را تقویت کنید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *